En İyi Programcı (Bilgi Teknolojileri) Fıkraları

Süt ve Yumurta, Programcı ŞakasıSüt ve Yumurta
Annesi programcı oğluna "Oğlum bakkala git; bir şişe süt al. Eğer yumurta varsa altı tane al." demiş. Programcı oğlu da eve altı şişe sütle gelmiş. Annesi sormuş, "Oğlum niye altı şişe süt aldın?". Oğlu da "Yumurta vardı." demiş.


Sigara İçmek Sağlığa Zararlıdır
Yeni evlenen bir adam evinde sigara içer. Eşi dumandan rahatsız olur ve "Sigara paketindeki uyarıyı görmüyor musun? Sigara içmek sağlığa zararlıdır!" der. Adam, "Ben bir programcıyım. Uyarılar için endişelenmem; sadece hatalar için endişelenirim." der.

Algoritma Tanımı
Tanım, Algoritma: Programcılar tarafından ne yaptıklarını açıklamak istemedikleri zaman kullanılan kelime.

Arızalanan Araba ve Üç Mühendis
Bir makine, bir elektronik mühendisi ve bir de bilgisayar mühendisi eski bir araba ile yola çıkmışlar. Araba ıssız bir yolda arıza yapmış. Makine mühendisi hemen atlamış. "Kesin motordandır. Ben bir bakayım." Orasına burasına bakmış motorun, ama bir işe yaramamış. Ardından elektrik-elektronik mühendisinin aklına sorunun elektronik aksamından olabileceği gelmiş. Oda uzunca bir süre arabanın elektronik aksamlarını kurcalamış ama hareket yok! Bunun üzerine ikisi birden dönüp, bilgisayar mühendisine bakmışlar. Sıranın kendisine geldiğini anlayan bilgisayar mühendisi, "Bence bir inip tekrar binelim. Belki çalışır." demiş.

Uyumadan Önce
Bir programcı uyumadan önce başucuna iki bardak koyar. Susaması durumunda biri dolu, susaması durumunda biri boş.

Lambadan Çıkan Cin
Bir programcı sahilde yürürken ve bir lamba bulur. Lambayı ovalar ve bir cin görünür. Cin, "Ben dünyadaki en güçlü cinim. Senin herhangi bir dileğini gerçekleştirebilirim, ama sadece bir dilek hakkın var." Programcı bir harita çıkarır, işaret eder ve "Ortadoğu'da barış istiyorum" der. Cin yanıt verir: "Tanrım, bilmiyorum. Bu insanlar bin yıl boyuncadır savaşıyor. Neredeyse her şeyi yapabilirim, ancak bu muhtemelen sınırlarımın ötesinde." Ardından programcı "Ben bir programmerım. Programlarımın çok kullanıcısı var. Lütfen, bütün kullanıcılarımı yazılımımdan memnun et. Mantıklı değişiklikler sormalarına izin ver." Bu noktada cin cevap verir: "Hmm, o haritayı tekrar göster."

Dağda Kamp
Bir yönetici, bir makine mühendisi ve bir yazılım analisti, kamp yaptıkları bir dağdan araba ile geri dönerler. Geri dönüş yolunda, birden arabanın frenleri boşalır ve dağdan aşağıya doğru uçarlar. Çok sayıda korkuluklara vurduktan sonra, bir çukurda dururlar. Hasarı değerlendirmek için herkes arabadan iner. Yönetici, "Bu sorunu nasıl çözebileceğimize dair fikir birliği oluşturmak için bir grup oluşturalım" der. Makine mühendisi, "Aracı söküp her parçayı arıza için analiz etmeliyiz." der. Yazılım analisti, "Hadi tepeye geri dönüp, tekrar yapalım mı?" der.

Ampül Değiştirmek
A: Bir ampulü değiştirmek için kaç programcı gerekir?
B: Bu bir donanım sorunudur.

Proje Müdürü
Adamın biri çarşıda gezinirken bir evcil hayvanlar mağazasının önünden geçer ve merak edip ne var ne yok diye içeri girip gezinmeye başlar. Maymunların olduğu yere gelince bir müşterinin maymunu alıp mağaza sahibine fiyatı sorduğunu görür. Satıcı 5.000 $ der ve müşteri hiç itiraz etmeden ödeyip çıkar. Gezinen adam merak edip satıcıya sorar. "Bu maymun neden bu kadar pahalı?" Satıcı, "O maymun AutoCAD, CATIA, SolidWorks, Excel'i iyi bilir. Her türlü çizimi yapabilir." der. Adam şaşırır. Ardından başka bir müşteri bir maymun alır. O da 5.000 $'dır ve müşteri itiraz etmeden ödeyip çıkar. Gezinen adam tekrar şaşırıp satıcıya sorar. Satıcı, "O maymun her türlü projenin takibini onayını yapacak kabiliyettedir." der. Adam iyice şaşırmıştır. Ardından başka bir adam bir maymun alır ve satıcıya 25.000 $ öder ve çıkar. Zaten şaşırmış olan gezinen adam bu kez kafayı yer ve satıcıya: "Bu maymun neden ötekilerden pahalı?" diye sorar. Satıcı: "O maymun hepsini çok iyi bildiğini iddia ediyor ama ne kadar denediysem yapmıyor. Kendisinin proje müdürü olduğunu söylüyor." der.

Duş Alan Programcı
A: Programcı duşta nasıl öldü?
B: Şampuan şişesi talimatlarını okudu: Köpürt, Durula, Tekrar et.

Yönetici ve Bilgi Teknolojisi Çalışanı
Sıcak hava balonu ile uçan bir adam pusulasını düşürür ve kaybolur. İnmek için uygun bir yer ararken bir gökdelenin tepesinde bir adam görür ve alçalır. 
Balondaki adam — Pardon. Nerede olduğumu söyleyebilir misiniz?
Gökdelendeki adam — Sıcak bir balonun içindesiniz.
Balondaki adam sinirlenir.
Balondaki adam — Bilgi teknolojisinde çalışıyor olmalısınız.
Gökdelendeki adam — Evet, nereden bildiniz?
Balondaki adam — Çünkü verdiğin cevap teknik olarak doğru ama kimseye faydası yok!
Gökdelendeki adam — Sen de bir yöneticisin değil mi?
Balondaki adam — Evet, sen nereden bildin?
Gökdelendeki adam — Nerede olduğunu ya da nereye gittiğini bilmiyorsun ama yardım etmemi bekliyorsun. Fakat bu şimdi benim suçum oldu.

Yorumlar