Tüm Zamanların Best 20 Bilgisayar Programcısı

John Backus
John Backus

John Backus

John Backus (3 Aralık 1924 – 17 Mart 2007), Amerikalı bir bilgisayar bilimcisiydi. Backus 1954'te bilgisayarların sürekli yeniden programlanmasına karşı IBM bünyesinde Fortran'ı (Formula Translator) geliştirmiştir. Tıp ve mühendislik eğitimi alan Backus birçok bilimsel ödülün de sahibidir. Backus 1991 yılında emekli olmuştur. 17 Mart 2007'de Oregon'daki Ashland, Oregon'daki evinde ölmüştür.


Grace Hopper
Grace Hopper

Grace Hopper

Tümamiral Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906 – 1 Ocak 1992) Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirmiştir. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL'un da geliştiricilerindendir. Bilgisayar dilinde "debugging" olarak bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.


John G. Kemeny
John G. Kemeny (Sağdaki Thomas E. Kurtz)

John G. Kemeny

John George Kemeny (31 Mayıs 1926 – 26 Aralık 1992), Macar asıllı Amerikalı bilgisayar bilimcisi. 1964'te Thomas E. Kurtz'le birlikte BASIC programlama dilini geliştirmiştir.


Donald Knuth
Donald Knuth

Donald Knuth

Donald Ervin Knuth (d. 10 Ocak 1938), Stanford Üniversitesi profesörüdür. Yapmış olduğu çalışmalarla tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth The Art of Computer Programming ("TAOCP") serisinin yazarıdır.


Niklaus Wirth
Niklaus Wirth

Niklaus Wirth

Niklaus Emil Wirth (d. 1934), İsviçreli bilgisayar bilimcisidir. Başta Pascal, Modula ve Oberon olmak üzere bir çok programlama dilini geliştirmesiyle tanınmıştır. 1984'te Turing Ödülü almıştır.


Dennis Ritchie
Dennis Ritchie

Dennis Ritchie

Dennis MacAlistair Ritchie (9 Eylül 1941 - 12 Ekim 2011), uzun süre birlikte çalıştığı arkadaşı Ken Thompson ile birlikte C programlama dilini ve Unix işletim sistemini yaratan Amerikalı bilgisayar mühendisi. 1983’te Turing Ödülü’nü, 1999’de Ulusal Teknoloji Madalyası ödülünü almıştır. 12 Ekim 2011'de hayatını kaybetmiştir.


Brian Kernighan
Brian Kernighan

Brian Kernighan

Brian Wilson Kernighan (d. 1942), Kanadalı bilim adamıdır. Unix'in yaratıcıları Ken Thompson ve Dennis Ritchie ile birlikte Bell Labs'da çalışmıştır. Unix'e çok önemli katkılarda bulunmuştur. AWK ve AMPL programlama dillerini geliştiren ekipte yer almıştır.


Ken Thompson
Ken Thompson (Sağdaki Dennis Ritchie)

Ken Thompson 

Genelde hacker çevrelerinde ken olarak anılan Kenneth Lane Thompson (d. 4 Şubat 1943), Amerikalı bir bilgisayar bilimcisidir. Kariyerinin çoğu için Bell Laboratuarlarında çalışan Thompson, Unix işletim sistemini yaratmıştır. Ayrıca, C programlama diline doğrudan öncül olan B programlama dilini geliştirmiştir. Thompson, Google'da Robert Griesemer ve Rob Pike ile Go (Goland) programlama dilini tasarlamıştır.


Bjarne Stroustrup
Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup (d. 1950), Texas A&M Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nün kıdemli araştırma profesörü, Morgan Stanley bankası teknoloji departmanının genel müdürüdür. 1975'te Aarhus Üniversitesi'nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nden mezun olmuştur. Doktorasını Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nden 1979'da almıştır. Kuruluşundan 2002 yılına kadar AT&T Laboratuvarları'nın (Bell Labs) Büyük Ölçekli Programlama Araştırma bölümünün başkanlığını yapmıştır. Stroustrup, C++ programlama dilinin yaratıcısı ve nesne yönelimli programlamanın öncülerindendir. Stroustrup'un toplamda 7 kitabı ve yüzden fazla makalesi bulunmaktadır.


Larry Wall
Larry Wall

Larry Wall

Larry Wall (d. 27 Eylül 1954), Amerikalı bir bilgisayar programcısı ve yazarıdır. Perl programlama dilini yaratmıştır.


Linus Torvalds
Linus Torvalds

Linus Torvalds

Linus Benedict Torvalds (d. 28 Aralık 1969), Finlandiya asıllı Amerikalı bir yazılım mühendisidir. Android ve Chrome OS gibi birçok Linux dağıtımının çekirdeği olan Linux çekirdeğinin geliştiricisidir. Version kontrol sistemi Gist'i yaratmıştır.


Richard Stallman
Richard Stallman

Richard Stallman

Richard Matthew Stallman  (d. 16 Mart 1953), Amerikalı özgür yazılım hareketi aktivisti ve programcısıdır. GNU Projesi ve Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusudur.


Guido van Rossum
Guido van Rossum

Guido van Rossum

Guido van Rossum (d. 31 Ocak 1956), Hollandalı bir bilgisayar programcısıdır. Python programlama dilinin yazarıdır. Şu anda Dropbox'da çalışmaktadır. Halen Python programlama dilinin geliştirilmesine katkı sağlamakta ve geliştirici grubun liderliğini sürdürmektedir.


Tim Berners-Lee
Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

Timothy John Berners-Lee (d. 8 Haziran 1955), İngiliz mühendis ve bilgisayar bilimi profesörüdür. Daha çok World Wide Web'in mucidi olarak tanınmaktadır. 1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. Aynı zamanda 1990 yılında ilk web tarayıcısı yazılımını geliştirmiştir. 1994 yılında ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur ve de başkanlığını yapmıştır. İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine kraliçe II. Elizabeth tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir. Berners-Lee, şu anda Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu'nun (W3C) başkanı, MIT ve Oxford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörüdür.

Bakın: Tim Berners-Lee: "İnterneti Öylece Kullanamayız Aynı Zamanda Onun İçin Endişelenmemiz de Gerekli" (TED Talks)


James Gosling
James Gosling

James Gosling

James Arthur Gosling (d. 19 Mayıs 1955), Java programlama dilinin arkasındaki kurucu ve lider tasarımcı olarak bilinen Kanadalı bir bilgisayar bilimcisidir.


Rasmus Lerdorf
Rasmus Lerdorf

Rasmus Lerdorf

Rasmus Lerdorf (d. 22 Kasım 1968), PHP web programlama dilinin mucidi ve Apache sunucu projesi programcısı Danimarka kökenli Kanadalıdır.


Brendan Eich
Brendan Eich

Brendan Eich

Brendan Eich (d. 4 Temmuz 1961), JavaScript programlama dilinin yaratıcısı olan Amerikalı teknoloji öncüsüdür. Mozilla Projesi'nin de yaratıcılarından biri olan Brendan Eich, Mozilla Vakfı'nın da kurucularından birisi oldu. Mozilla Corporation'ın önce CTO, sonrasında da CEO'luğunu üstlenen Brendan Eich, teknoloji dünyasını en çok etkilemiş geliştiricilerden biri olarak gösterilmektedir.


Michael Widenius
Michael Widenius

Michael Widenius

Ulf Michael Widenius (d. 3 Mart 1962), Finlandiyalı bir bilgisayar bilimcisidir. Açık kaynak kodlu MySQL veritabanı sisteminin ana geliştiricilerindendir. MySQL AB şirketinin kurucu üyesidir. Şu anda MariaDB vakfında CTO görevini yürütmektedir. Ek olarak, risk sermayesi şirketi OpenOcean'ın kurucusu ve genel ortağıdır.


Yukihiro Matsumoto
Yukihiro Matsumoto

Yukihiro Matsumoto

Yukihiro Matsumoto (d. 14 Nisan 1965) Japon bilgisayar ve yazılım uzmanıdır. Yazdığı Ruby programlama dili ile tanınmıştır.


Anders Hejlsberg
Anders Hejlsberg

Anders Hejlsberg

Amders Hejlsberg (d. Aralık 1960) Danimarkalı bilgisayar mühendisidir. Birçok popüler ve başarılı programlama dilinin ve geliştirme araçlarının tasarlanmasına yardım etti. Şu anda C#'in baş mimarı ve TypeScript'in çekirdek geliştirici olarak çalışmaktadır.

Yorumlar