Tim Berners-Lee: "İnterneti Öylece Kullanamayız Aynı Zamanda Onun İçin Endişelenmemiz de Gerek"

17 Eylül 2017

Tim Berners-Lee 28 yıl önce CERN'de çalışıyordu. İlk yılını doldurduktan sonra başka bir yan projede çalışmaya başladı. Bir kod yazdı. Başta insanlar kullanmaz diye endişelenenler oldu, halka karmaşık geleceğini düşündüler. Bir sürü çaba, bir sürü insanla yaptığı işbirliği sonucunda kullanışlı hale geldi. Birkaç yıl sonra, 2000'lerde dünya nüfusunun %5'i WWW'i kullanır hale geldi. 2007'de bu rakam %17'ye yükseldi. 2008'de World Wide Web Vakfı'nı kurdu. 2014'te dünyanın %40'ı WWW kullanıcısı oldu ve giderek yaygınlaşıyor.

İnternet birçok yönde hayatımızı değiştirdi. Eğitim alanında birçok değişiklikler oldu. Başka alanlarda da öyle. Online ticaret, alışveriş anlayışımızı değiştirdi. Çeşitli ticaret türleri ortaya çıktı. Ticaretin kuralları neredeyse tüm dünyada değişti. Siyasi sistemler de etkilendi. Öyle ki, e-Devlet sistemleri birçok şeyin görünür ve şeffaf olmasını sağladı.

Surveillance İnternete girdiğimiz zaman Web'in hangi parçasını kullandığımızı hangi parçasının özgür ve şeffaf olduğunu bilemiyoruz. Endişe verici olan izlemeler (surveillance) değil esasen bundan çok internetteki verilerimizi suiistimal etmek isteyecek başka birilerinin olması. (Kişilere özgü reklam sunan Google, Yandex vb.)

Censorshipİfade özgürlüğünün tadını çıkarıyoruz. Tweet atıyoruz, bir sürü insan tweetlerimizi okuyor (Eğer onların ülkesinde Twitter kapatılmamışsa). Devletimiz hakkında, yaşadığımız ülke hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz... Başkalarının bilmediği şeyleri bilmek vb. Bu yüzden sansüre (censorship) karşı direnmeliyiz. İnternetin özgür bir yer olması için sansürü protesto etmeliyiz!

Filter Bubbleİnsanlar bu özgürlüğü sevdi. Bu sayede seslerini duyurabiliyorlar. Herkes herkesle kim olduğuna bakmadan konuşabiliyor. Büyük sosyal medya ağlarına katılıyorlar. Onlar sayesinde aynı sosyal ağdaki insanlar birbiriyle iletişim kurabiliyor ama bir yandan da kendilerini sınırlıyorlar. Filtre balonları... Filtre balonu sevdiğimiz şeyleri kolayca bulmamızı sağlayan bir tür makina. Sevdiğimiz şeyleri tıklıyoruz; neleri tıkladığımızı bilen bu makina alakalı içerikleri tekrar önümüze getiriyor. (Sevdiğimiz içerikleri önümüze getiren Facebook, YouTube vb.) Buna filtre balonu deniyor. İşte bunlar şu anda sahip olduğumuz sosyal interneti tehdit eden şeyler.

Peki Nasıl Bir İnternet İstiyoruz?


Tim Berners-Lee: Web için bir Magna Carta (Web'in 25 Yılına Özel TED Konuşması)

3 yorum:

  1. İzlenme engelleme için Ghostery eklentisi kullanılabilir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Disconnect eklentisi de kullanılabilir.

      Sil