Tim Berners-Lee: "İnterneti Öylece Kullanamayız Aynı Zamanda Onun İçin Endişelenmemiz de Gerekli" (TED Talks)

Tim Berners-Lee (Bakın: Tüm Zamanların Best 20 Bilgisayar Programcısı) 28 yıl önce CERN'de bir çalışandı. İlk yılını doldurduktan sonra başka bir yan projede çalışmaya başladı. Bir kod yazdı. Başta insanlar kullanmaz diye endişelenenler oldu, halka karmaşık geleceğini düşünüldü. Bir sürü çaba, bir sürü insanla yaptığı işbirlikleri sonucunda kullanışlı hale geldi. Birkaç yıl sonra, 2000'lerde dünya nüfusunun %5'i WWW'i kullanır hale geldi. 2007'de bu rakam %17'ye yükseldi. 2008'de World Wide Web Vakfı'nı kurdu. 2014'te dünyanın %40'ı WWW kullanıcısı oldu ve giderek yaygınlaşıyor.

İnternet birçok yönde hayatımızı değiştirdi. Eğitim alanında birçok değişiklikler oldu. Başka alanlarda da öyle. Online ticaret, alışveriş anlayışımızı değiştirdi. Çeşitli ticaret türleri ortaya çıktı. Ticaretin kuralları neredeyse tüm dünyada değişti. Siyasi sistemler de etkilendi. Öyle ki, e-Devlet sistemleri birçok şeyin görünür ve şeffaf olmasını sağladı.

Surveillance

İnternete girdiğimiz zaman Web'in hangi parçasını kullandığımızı hangi parçasının özgür ve şeffaf olduğunu bilemiyorsun. 🤔 Endişe verici olan izlemeler (Surveillance) değil esasen bundan çok internetteki verilerimizi suiistimal etmek isteyecek başka birilerinin olması. (Kişilere özgü reklam sunan Google, Yandex vb.)

Censorship

İnsanlar ifade özgürlüğünün tadını çıkarıyor. Tweet atıyor, bir sürü insan tweetlerini okuyor. (Eğer onların ülkesinde Twitter kapatılmamışsa) Devletleri hakkında, yaşadıkları ülke hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.. Başkalarının bilmediği şeyleri öğrenmek vb. Bu yüzden sansüre (Censorship) karşı direnilmeli; internetin özgür bir yer olması için sansür protesto edilmelidir!

Filter Bubble

İnsanlar bu özgürlüğü sevdi. Bu sayede seslerini duyurabiliyorlar. Herkes herkesle kim olduğuna bakmadan konuşabiliyor. Büyük sosyal medya ağlarına katılıyorlar. Onlar sayesinde aynı sosyal ağdaki insanlar birbiriyle iletişim kurabiliyor ama bir yandan da kendilerini sınırlıyorlar. Filtre balonları... Filtre balonu sevdiğimiz şeyleri kolayca bulmamızı sağlayan bir tür makina. Sevdiğimiz şeyleri tıklıyoruz; neleri tıkladığımızı bilen bu makina alakalı içerikleri tekrar önümüze getiriyor. (Sevdiğimiz içerikleri önümüze getiren Facebook, YouTube vb.) Buna filtre balonu deniyor. İşte bunlar şu anda sahip olduğumuz sosyal interneti tehdit eden şeyler.


Peki Nasıl Bir İnternet İstiyoruz?


Tim Berners-Lee: Web için bir Magna Carta (Web'in 25 Yılına Özel TED Konuşması)

Yorumlar