HTML (Hypertext Markup Language)

Tim Berners-Lee, WWW, HTML
Tim Berners-Lee
1980 yılında CERN'de bir fizikçi olan Tim Berners-Lee, (Bakın: Tüm Zamanların Best 20 Bilgisayar Programcısı) CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dokümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için ENQUIRE isimli sistemi önerdi. 1989 yılına gelindiğinde Tim Berners-Lee internet tabanlı sistemin temellerini oluşturdu. 1990 yılında Tim Berners-Lee HTML (Hypertext Markup Language) dilini geliştirdi ve World Wide Web (WWW) sistemini kurdu. HTML, CERN'de bilgi paylaşımını kolaylaştırma amacı doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Tim Berners-Lee bugün W3C (World Wide Web Consortium) standartlarını belirleyen örgütün başkanıdır.

HTML, web sayfaları oluşturmak için kullanılan bir dildir. Temel işlevi yazı, görsel, video vb. gibi verilerin sayfa içinde nasıl yerleşeceğini, sayfaların birbirine nasıl bağlanacağını ve web tarayıcıları tarafından sayfaların nasıl görüntüleneceğini belirlemektir. HTML kodunu web tarayıcıları okur, yorumlar ve görsel hale dönüştürür.

NOT: HTML bir programlama dili değildir.

Etiket ismi verilen kod parçacıklarından oluşan HTML; küçüktür ('<') ve büyüktür ('>') işaretleri arasına yazılarak kullanılır. </>

Örnek HTML Kodu

Yorumlar